Nasıl Hükmediyorsunuz?

Kardeşlerimi ziyarete giderim zaman zaman. Anne, bebek bekliyordur veya küçük bir bebeği vardır veya ortada oynayan çocukları. Başköşede devamlı açık olan bir televizyon ve içinde her şey...

Biz Müslüman’ız.
Biz her şeyin hesabını vereceğimizin bilincindeyiz.
Biz öylesine bir hayat yaşayamayız.
Biz başkaları gibi olamaz, onlara benzeyemeyiz.

Bir alışkanlık mı bu? Bir gaflet mi, bir entellektüellik, bir çağdaşlık mı? Bir gündem, bir boşluk doldurma mı? Nasıl bir kulluk anlayışıdır bu? Boş, batıl, haram ses ve görüntülerin sürekli beyni ve vakitleri meşgul etmesi hangi kulluğa sığar, hangi kitapta yazar?

“Size ne oluyor? Ne biçim hüküm veriyorsunuz? Yoksa size ait bir kitap var da, (bu batıl inanışları) onda mı okuyorsunuz? Onda, beğendiğiniz her şey sizin için mutlaka vardır (diye mi yazılı)?” (Kalem, 36-38)

Anne karnında her türlü lüzumsuz reklam, müzik, film gibi programları, yalan yanlış haberleri duyarak dünyaya gelen bebeklere, gözünü televizyon ile açıp kapayan çocuklara merhamet edelim! Kendileri haberleri (!) seyretmekle, çocuklara sadece çizgi film seyrettirmekle avunan ebeveynler İslami kanallarda çok güzel tefsir, hadis, fıkıh vb. programları olduğunu gerekçe gösteren aileler...

Onlara haberlerin ve çizgi filmlerin çok masum olup olmadıklarını, çocukların hangi tefsir programlarını dikkatle dinlediğini sormak istiyorum.
Sormak istiyorum...
Veya sadece kanal değiştirirken görülenlerin ve program aralarındaki reklamların tahribatını...
Veya bir program bitmesi için kaç namaz geciktirdiklerini...
Veya ayetlerin alaya alındığında oradan uzaklaşılması gerektiği ile ilgili ayeti “horoz dövüşü” haline getirilen tartışmalardan dolayı kaç defa ihmal/iptal ettiklerini...
Veya program tercihi ve seyredip seyretmeme gibi konulardan dolayı, televizyon olan bir evde mi yoksa olmayan bir evde mi baskının daha çok olduğunu...
Size “Alın, televizyonunuzu çöpe atın.” demiyorum. Sadece hesabı ve ileride “acaba nerede hata yaptık?” diye sormamız gerektiğini hatırlatmak istiyorum.

Fatıma Neşe Tuna - Elif Elif dergisi.

Hem Şeriatçı Hem de Modern Aile!

Dünyanın nasıl olmasını hayal ederdiniz? Nasıl bir sistemin hakim olmasını isterdiniz? İstediğiniz düzenin yürülüğe girmesi için ilk malzemeniz sizce nedir?

Neden Şeriat’ımız veya onunla hiçbir şekilde kıyas edilemeyecek özelliklere sahip olan ama aynı zamanda dünyaya hakim olmaya çalışan Batı sitemi neden gençler üzerinde çalışıyor?

Aslında içten içe merak ettiğimiz bu soruların cevabını vermeye çalışacağız.

Biz bir zihniyete sahibiz. Hepimizin arzu ettiği, hayalini kurduğu veya kurması gereken dünyada Allah’ın kurallarının hakim olmasıdır. En büyük hayal olarak zihnimde yer eden bu fikri ben nasıl icraata geçirebilirim? Bu yönde yapacağım çalışmalarıma nereden başlamalıyım? Ya da dünya da hakim kılınmış tüm insanların aklını sulayan bazı görüşler var. Bunları yıkıp yerine yenilerini nasıl getirebilirim?

Her işte olduğu gibi bu hedefimde de öncelikli olarak kendimden başlamalıyım. Hadi kendimde bir seviyeye kadar geldim. “İnsanlara nasıl bunu anlatacağım?” diye düşündüğümde yapmam gereken şey başlamam gereken yer, ailemdir. Ailemin kalbini, çocuklarımın kalbini fethettikten sonra gerisi çok zor olmayacaktır. Bunun sebebi, ailenin toplumun teminatı olmasıdır.

Aile, bir toplumun nasıl oluşacağına karar verilen, küçük gözüken aslında içinde dev fikirlerini taşıyan bir zümredir. Bu küçük gözüküp büyük hedef barındıran mekan tüm iyi veya kötü fikirlerin doğduğu, büyüdüğü ve bittiği yer olarak bilinmektedir. Aile toplumu simgeleyen en büyük imgedir.

Ailenin geçimini sağlayan baba veya ailenin düzenini, evin fikirlerini oturtma da çocukların ahlakında ve nasıl zihniyete sahip olacaklarına dair en büyük örnek olan anne ailenin yıkılmayan ya da yıkılmaması gereken mihenk taşlarıdır.


Hafsa Yıldız - Elif Elif dergisi

Section 3

Nam enim risus, molestie et, porta ac, aliquam ac, risus. Quisque lobortis. Phasellus pellentesque purus in massa. Aenean in pede. Phasellus ac libero ac tellus pellentesque semper. Sed ac felis. Sed commodo, magna quis lacinia ornare, quam ante aliquam nisi, eu iaculis leo purus venenatis dui.

  • List item one
  • List item two
  • List item three

Section 4

Cras dictum. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Aenean lacinia mauris vel est.

Suspendisse eu nisl. Nullam ut libero. Integer dignissim consequat lectus. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.